Odasını toplamak istemeyen çocuklara tüyolar

Eyvah yine odayı toplama uyarısı geldi!
Ama senin daha önemli ve öncelikli işlerin var değil mi? Ya da odanın bu hali daha güzel sana göre. İşte burada odasını toplamaya zamanı olmayan ve farklı zevklere sahip çocuklara büyüklerle baş etmeleri için birkaç öneri.

Birinci Adım: Yeni bir dekorasyon anlayışı 
Düzenli oda konusunda yetişkinlerin bazı garip düşünceleri ve yorumları olabilir. Öncelikle onlara odanın dağınık değil, sadece serbest bir biçimde düzenlenmiş bir oda olduğunu anlatarak başlayabilirsin. Kitapların kitaplıkta, oyuncakların sepette olmasının epey demode bir yaklaşım olduğunu söyleyebilirsin. 

İkinci Adım: Bukalemundan öğrendiklerimiz
Eğer yetişkinler odanda yarattığın yeni moda dekorasyon ve düzene halen önyargılılarsa ve odanı toplaman konusunda ısrar ediyorlarsa, kamuflaj tekniğini kullanabilirsin. Kamuflaj gizlemek, saklamak anlamına gelir. Biliyorsun bukalemunlar bu konuda çok iyiler, kendilerini görünmez kılabiliyorlar. O zaman üç beş eşya için bu neden mümkün olmasın. Renklerden faydalanarak bir şeyin görünmesi engelleyebilirsin. Yani halının üzerinde bıraktığın şeylerin ana renklerle tezat renkler olmamasına dikkat edebilirsin. Yahut küçük şeyleri büyük şeylerin altına saklayabilirsin. Böylece yetişkinler ilk bakışta dağınıklığı anlamayacak ve tepki vermeyeceklerdir.

Üçüncü adım: Bilimin gücü
Son olarak bilim insanları dağınıklık ve zeka arasında bir bağlantı olduğunu iddia ediyorlar. Düzen konusunda ısrarcı yetişkinlere bu bilgiyi hatırlatabilirsin.

 

Yetişkinlerle mücadelende başarılar dileriz.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s