Kadından kadına devri alem…

Hepimiz günün bir kısmını sosyal medya karşısında geçiriyoruz. yüzlerce haber, yorum ve görüntü bir tıklama uzaklığında artık. Öyle ki onlarca çeşitlilikte şey zihnimizden, gözümüzden ve kulağımızdan gelip geçiyor. Bazen içimiz saydamlaşıyor diye düşünüyorum. Çünkü bir çok şey iz bırakmadan gelip geçiyor içimizden.

Ama son dönemde denk geldiğim keyifli videolardan birinin öylesine gelip geçmesini istemedim, ve video tekrar tekrar izlediğim bir video haline geldi. Linkten izlenebilecek video kadının görünümündeki evrimden bir kesit sunuyor. http://www.youtube.com/watch?v=k5SjTvquNKg&feature=share

Kesit, zira başka coğrafyalarda, farklı katmanlarda ve farklı zaman dilimlerinde başka başka kadınlar ve görüntülerin var olduğunu biliyoruz. Aristokrat kadınlardan, savaşçı kadınlara uzayan bir hatta hem de.

Bir hat çizip erkeklere baktığımızda bu kadar çeşitlilik var mıdır bilemiyorum, daha doğrusu biliyoruz ki yok, en azından bu kadar radikal bir değişim.

Değişim kadar giyim kuşamın taşıdığı anlamlar arasında da ciddi bir fark var. Elbette sınıfsal ve toplumsal katmanlar arasındaki farkın bir yansıması olarak kıyafetlerin hem kadınlar hem de erkekler için belirleyici, ve eşit derece ayrıcı olduğunu biliyoruz. Buradaki ayrım cinsiyetler arasında değil katmanlar arasında gerçekleşiyor. Ama söz konusu kadın bedeninin kontrolü ve bunun araçlarından biri olarak güzellik devreye girince ortaya rahatsız edici ve eşitsiz başka bir görüntü çıkıyor

Mesela kadınların demir korse gibi oldukça sıkıntı verecek bir şey giymeleri bekleniyor kimi zaman, yada olağanüstü küçük ayakkabılar, boynu uzatması için demir halkalar güzelliğin ve albeninin unsurları oluveriyor.

Günümüzde ise sürekli çeşitli “ikon” modeller çıkıyor ve onlara benzemek moda oluyor, estetik ameliyatlar ve sürekli kendinden memnuniyetsiz bir kadınlar güruhu oluveriyoruz. Bir eziyet ve takıntı haline gelen güzelleşme furyaları oluyor bunlar. Kadın bedeni, kıyafetleri ve güzelliği, ya da güzelliğinin bir parçası olan tüm ögeler son derece hızlı bazen de acımasızca  değişiyor.

Ne kadar öznesi oldukları tartışılır, kadınlar bu değişimin bir parçası ve nesnesi haline geliyorlar.Öyle ki kılıfı statüsünü, sınıfını, kıymetini, ahlaki değerini(!) ve geriye kalan her şeyini tanımlayabiliyor görüntüler!

Hazır 8 mart arefesindeyken de kıyafetler ve değişimi üzerinden düşündürüyor video. Kadınlığın ve kadınlık algısının bir bileşeni veya unsuru olarak giysiler üzerine.  İnsanın soğuğa karşı ürettiği çözümlerden biri olan giyinme eyleminin kadınlar söz konusu olduğunda neden bu kadar işlevden ve rahatlıktan uzaklaşabildiği kıymetli bir soru hala. Bir yandan da rengarenk ve capcanlı bu dünyaya bir de yönetmenin gözünden bakmak keyifli olabilir….

Yeniden hatırlamak da zarar yok. 8 mart, Dünya kadınlar günü ya da dünya emekçi kadınlar günü sevgililer günü gibi tüketim zincirinin bir parçası değildir. Bu yüzden kadınlara çiçek çikolata hediye edilecek bir gün değil, eşitlik talebinin daha yüksek sesle dillendirildiği bir gündür!

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s