ODTÜ öğrenci topluluklarından

’Bir ağızdan tutturduğumuz gün hürlüğün havasını
İşte o gün sizi tanrılar bile kurtaramaz’

başkaldırıTaksim gezi parkının yıkılıp yerine AVM yapılmasına ve kapitalizme karşı başlayan direniş, polisin sert müdahalesi ve ardından diğer illere sıçramasıyla daha genel bir özgürlük mücadelesine evrildi. Bu noktada Türkiyenin dört bir yanında direnen ve eylemler yapan halk, sorunun sadece gezi parkı olmadığının kanıtı oldu.

Peki neden direniyoruz? Kürtaj yasağından, alkol yasaklarına; miting alanlarının işçilere-devrimcilere kapatılmasından, 3. köprüye ve ismine; barınma hakkının hiçe sayılmasından, polis şiddetine; halkların ötekileştirilmesinden, cinsel yönelimlerin yok sayılmasına; doğaya ve yaşama açılan savaşdan, üniversitenin bilim yerine sermayeye hizmet ediyor oluşuna; halkın taleplerine rağmen eşit-parasız-anadilde eğitimin inatla sağlanmıyor oluşundan, eğitim ve diğer birçok konudaki gelişigüzel düzenlemelere; Roboski’deki, Reyhanlı’daki katliamlara; Ortadoğuda emperyalist savaş çığırtkanlığına ve saymakla bitmeyecek benzeriyle birlikte on yıllardır biriken halka yönelik diktaya karşı direniyoruz.

Biz yan yana gelip çoğaldıkça,iktidar açıklamalarıyla bizleri provakatör ve barışçıl eylemciler olarak bölmekte aradı kurtuluşunu. Biliyorlar ki birlikte, tek başına olduğumuzdan çok daha güçlüyüz. Biz biliyoruz ki, alanlardaki barışçıl eylemler, onları koruyan barikatlar olmadan, gaz bombalarını bertaraf edenler olmadan, polis şiddetine karşılık verenler olmadan devam ettirilemez. Savunma sanayi adı altında saldırı araçları kullananlardan farkımız, barikatların gerçekten savunma amaçlı olmasıdır.

Devlet bizi provakatörler diye yaftalayarak ayırmaya çalışırken, biz birbirimizi ötekileştirmemek için bütün halkların, farklı cinsiyet kimlikleri ve yönelimlere sahip olanların, farklı inançları olanların, seks işçilerininde aramızda olduğunu ve bizimle direndikleirni unutmamalıyız.

Sokakların özgürlüğünü soludukça, özgürleşiyoruz. İstersek dünyayı değiştirebileceğimizi öğreniyoruz. Şimdi korkularımızı kırıp haykırıyor ve sesimizi duyuruyoruz. Herkesi direnişi büyütmeye davet ediyoruz.

ODTÜ Öğrencileri

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s