3-6 yaş grubundaki çocuklar için kitap önerileri

3-6 yaş grubundaki çocuklar için üretilen kitaplar belki de çocuk kitapları içinde en renkli ve keyifli olanları. Sınırsız bir düş, macera ve heyecan var bu kitaplarda. Bu sebeple çocuklar kadar yetişkinlerin de çocukluklarına dönmelerini sağlıyor bu kitaplar. Çocuklara okurken çokça keyif alınacak, hatta bazen çocuklardan gizli bile okunabilecek kitapların bir kısmını bu yazıda bulabilirsiniz. Bu kitapları çocuklarla okuyabilir, çok sevdiklerinizi başka çocuklara hediye edebilir hatta kendinize baş ucu kitabı bile yapabilirsiniz. Belki bir tanesini de küçük bir çocuğa hediye vermek için çantanızda taşımaya başlayabilirsiniz.

Çocuk Olmaya Hakkım Var

Bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğarlar. Oysa birçok çocuk, varoluşunun temel unsurları olan haklarının çeşitli sebeplerle ihlal edilebileceği bir dünyaya doğuyor. Hatta bu haklardan mahrum edilmiş olarak doğuyor. Yoksulluk ve savaş, çocukların haklarını ihlal eden koşulların başında geliyor.

Diğer yandan çocuğu henüz olmamış sayan, onu yetişkinliğe erişmeden bir özne olarak kabul etmeyen ve çocuğu geleceğe hapseden çocuk algısı, çocukların her gün çeşitli biçimlerde hak ihlallerine uğramalarına zemin hazırlıyor, onları görünmez kılıyor. Bu ihlaller bazen korumacı bazen de çocuğu gözardı eden bir anlayışla vücut bulabiliyor. Oysa çocuğu hakları olan bir özne olarak görmek ve haklarını bilmek, hem çocuklar için hem de çocuklara karşı sorumluluğu olan yetişkinler için daha iyi bir yaşamın ilk adımı.

Bu konuda yardımımıza Alain Serres tarafından yazılan, Aurelia Fronty tarafından resimlenen “Çocuk Olmaya Hakkım Var” kitabı koşuyor. Kitabı, hem çocuklar hem yetişkinler için haklar konusuna önemli bir temel kaynak olarak tanımlayabiliriz. Aurelia Fronty’nin çizimlerinin güzelliğini not edelim öncelikle. Alain Serres ise temel hakları en yalın haliyle cümlelere dökmüş ve sözü çocuklara bırakmış.

Yazar: Alain Serres
Yayınevi: YKY
Yaş: +5

Persephone: Kıştan Bahara Yolculuk

Persephone: Kıştan Bahara Yolculuk Yunan mitolojisinden bir öyküyü taşıyor okuyucuya. Aynı zamanda bir mevsim masalı olan kitap mitolojiyle tanışmak için ilk kitap niteliğinde.

Yazar: Sally Pomme Clayton
Yayınevi: Mandolin
Yaş: 2-4

Step Out in Style! (1).jpgDünyanın en Şanssız Köpeği Maya

Dünyanın en Şanssız Köpeği Maya ile mutlaka tanışın. Zira ayağına dünyanın en büyük kıymığı attı. Bir kıymığın ne kadar acıtabileceğini tahmin bile edemezsiniz. O dünyanın en şanssız köpeği. Etrafında diğer köpeklerin başına bir takım başka felaketler geliyor olabilir ama hiç biri kıymık kadar korkunç bir acı veremez. Eski yaralarına bakıp hala ağlayabilen küçük çocuklara okumak için oldukça eğlenceli bir kitap.

Yazar: Benji
Yayınevi: Pearson
Yaş: 2-4

Cömert Ağaç

Çocuk ağacı çok severdi, ağaç da çocuğu çok severdi. Çocuk ağaca tırmanır, yapraklarından taç yapar, birlikte oyunlar oynarlardı. Çocuk büyüdükçe hayattan ve ağaçtan beklentileri de değişti.

Cömert Ağaç, bir çocuk ve ağacın birlikte büyüme ve yaşlanma hikayesini anlatıyor. İçinde doğanın cömertliği, insan evladının ise hoyratlığı var.

Yazar: Shel Silverstein
Yayınevi: Bulut Yayınları
Yaş: +3

Ev Canavarları Aile Rehberi 1-2

Yapılan araştırmalar gündelik hayatta karşılaştığımız bir çok sorunun ve yanlış davranışın canavarları sebebiyle ortaya çıktığını ortaya koydu. Bu rehber bu canavarlara mercek tutuyor ve baş etme yolları sunuyor.

Yazar: Stanislav Marijanovic
Yayınevi: iletişim
Yaş: 3-6

Çıtır

Çıtır yemek yemeği çok seviyor. Hatta yemeği her şeyden çok seviyor. Ancak şimdi bir arkadaşı var ve arkadaşlık aynı zamanda paylaşmayı gerektirir. Çıtır yemeğiyle arkadaşı arasında kalıyor. Bakalım neyi tercih edecek. Çıtır paylaşmak ve arkadaşlık üstüne eğlenceli bir kitap.

Yazar: Caroline Rabei
Yayınevi: Marsık
Yaş: 3-6

Bu kitap benim köpeğimi yedi

Siz hiç bir kitabın bir köpeği yediğini gördünüz mü? Görmediyseniz veya bunun olabileceğine inanmıyorsanız bu kitap tam sizin için. Zira kahramanımızın köpeğini yutan bu kitap karşısında sizing desteğinize ihtiyacı var. Küçük çocuklarla interaktif bir okuma keyfi için bu kitap biçilmiş kaptan

Yazar: Richard Byrne
Yayınevi: Uçan Fil

Snörk ve Denizci

Yalnız ve huysuz Snörk yalnız yaşamayı seviyor. Ancak sessiz yaşamı davetsiz misafir Denizci yüzünden bozuluyor. Hayatına ansızın giren bu arkadaştan hiç memnun olmayan Şnörk ondan kaçmaya çalışsa da Denizci’nin maceralarıyla yeni dünyalarla tanışıyor. Yeni arkadaşıyla düş ve macerayla tanışan Snörk kendini bir deniz serüveninde buluyor. Kitapta her şey tanımlı değil, hikayenin devamı okuyucunun düşlerinde.

Yazar: Will Buckingham
Yayınevi: Büyülü Fener
Yaş: 3-6

Büyük Sözcük Fabrikası

Kelimelerin parayla satıldığı bu yüzden insanların çok az konuştuğu bir ülke varmış. Büyük Sözcük Fabrikası’nın ülkesiymiş burası. Sevdiceğine sevgisini nasıl anlatsın Özgür. İstediği kelimeler servet değerinde. Ama onun Cemile için sakladığı incelikli başka kelimeler var.

Büyük sözcük fabrikası sevgiyi anlatmanın incelikli yollarından giderken arka fonda yoksulluk, iletişimsizlik ve kapitalizmi de anlatıyor. Kitabı öncelikle yetişkinler okumalı ve sevgilerini anlatacak 3 kelimeyi bulmalı.

Yazar: Agnés de Lestrade
Yayınevi: Aylak Kitap
Yaş: +3

Uyanış Öncesi Öyküleri

Uyanış öncesi öyküleri Datruelo, Seksek Yıldızlar, Renkler, Uçmak, Aura ile Sohbet, Aşka Dair gibi küçük öykülerden oluşuyor. Harika resimlenmiş öyküler belki aynı zamanda büyüklere masallar tadında. Bu yüzden çocuklarla birlikte eğlenerek okumak için eşsiz, hatta şifalı.

Yazar: Nunila Lopez, Myriam Cameros
Yayınevi:NotaBene
Yaş:+3

Daha fazla çocuk kitabı için: Evvel Zaman Kitaplığı

 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s