7 Yaş ve üstü çocuklar için kitap önerileri

Okullar açılırken hem okul heyecanı saran çocukların hem de elbette ebeveynlerin keyifle okuyabileceği bazı kitapları paylaşmak istedim. Kitapların bir kısmı zor durumlarla başa çıkma konusunda bizlere yol gösterirken, bir kısmı da düşlere yelken açmamızı ve yeni kahramanlar edinmemizi sağlıyor.

Madeline Finn ve Kütüphane Köpeği

Sınıfta belki okuma güçlüğü olan çocuklar vardır. İşte bu kitap onlar için. Madeline kitap okumayı sevmiyor ve okumakta da çok zorlanıyor. İyi okuyanlar ise yıldız alıyorlar öğretmenlerinden. Oysa yıldızlar aynı zamanda dilek tutmak için. Gözler ona çevrildiğinde okumaktan korkan Madeline’e KÜtüphane köpeği Bonie okuma konusunda hem de bir dilek yıldızı alması için yardımcı oluyor. Okumakta veya okula alışmakta zorluk çeken çocuklara destek olmak için bu kitabı birlikte okuyabilirsiniz.

Yazar: Lisa Papp
Yayınevi: Hep Kitap
Yaş: +7

Pippi Uzunçorap

Pippi UzunÇorap Astrid Lindgren’in ilk kitabı ve serideki diğer iki kitabın oldukça farklı karakteri. Pippi cesur, oldukça güçlü ve de akıllı bir kız çocuğu. Annesi melek olduğundan, babası da bir gemi kazasında kaybolduktan sonra Okyanus Kralı olarak hayatına devam ettiğinden Pippi yalnız başına yaşıyor. Aslında atı ve bir maymun olan Bay Nilson’da ona eşlik ediyor. Anne ve babası olmadığından Pippi’ye her akşam saat 7’de yatmak zorunda olduğunu söyleyen kimse yok. Ama bu sorun değil çünkü Pippi saat 10’da kendine yatma vaktini hatırlatıyor. Hatta sözünü dinlemediğinde kendine ceza bile veriyor. Onun kadar güçlü ve onun kadar güzel yemek yapan bir çocuk daha yoktur herhalde yer yüzünde.

Pippi Uzunçorap, Pippi Uzunçorap Denize Açılıyor ve Pippi Uzunçorap Büyük Okyanus’ta kitapları 8 yaşının üstündeki her çocuğun mutlaka okuması gereken bir serüven sunuyor. Henüz okumayan yetişkinler ise eliniz hızlı tutup bu önemli açığı kapamalı.

Yazar: Astrid Lindgren
Yayınevi: Pegasus
Yaş: +7

Ronja Haydut Kızı

Pippi Uzunçorap’ın yazarı Astrid Lindgren’in bir diğer kitabı Ronja Haydut Kızı’nda başrol asi bir kız çocuğunda.

Kitapta iki haydut çetesinin rekabeti arasında Ronja’nın doğa, hayat ve ailesine dair keşifleri, onlarla mücadeleleri ve rakip çetenin oğluyla kurduğu kardeşlik anlatılıyor. Kitap boyunca fonda ormanın ve ağaçların şarkıları, doğanın ihtişamı hep size eşlik ediyor. Ronja’nın serüveni boyunca annesinin kızıyla kurduğu ilişki, şifacılığı, hayata karşı bilgeliği ise ışıldıyor, iç ısıtıyor. Özellikle ilk okul dönemindeki çocuklar için Ronja bir kahraman adayı.

Yazar: Astrid Lindgren
Yayınevi: İthaki
Yaş: +8

Step Out in Style! (2).jpgMasalın Aslı

Masalın Aslı’da Vasıf Özgören çocuklar için dünya ekonomi tarihini masalsı bir dille anlatıyor. Masalın Aslı’nda her şey çocukların cevheri keşfetmesi ve cevheri kullanmayı öğrenmesiyle başlıyor.  Cevheri kullanmayı öğrenen çocuklar bir çocuk ülkesi kuruyorlar. Ancak çocuk ülkesine dışarıdan çocukların gelmesiyle birlikte çocuk ülkesinde işler değişiyor. Diğer çocukların gelmesiyle eski çocuklar kendilerinde bir başkalık görmeye başlıyorlar ve bu başkalık hali kendilerini diğer çocuklardan üstün görmelerine neden oluyor. Masalda emek, artı değer, eşitlik, liberalizm, sosyal demokrasi, isyanlar adı verilmeden anlatılıyor. Dönemi için oldukça ilerici bir deneme olan Masalın Aslı’nda zaman zaman cinsiyetçi kalıpların kullanıldığını da not düşmek gerekiyor. Ancak bununla birlikte küçük çocukları kavramlarla tanıştırmak ve kavramlar üstüne konuşmak için de oldukça iyi bir kaynak.

Yazar: Vasıf Öngören
Yayınevi : Evrensel Basım Yayın
Yaş: +9

Aşiq û Maşûq

Sarkis Seropyan’ın derlediği Kürt – Ermeni aşk masallarını Zeynep Özatalay resimlemiş. Bu kitapta yer alan masallar doğu edebiyatı ile tanışmak ve aşk hikayelerinin eşsiz tadını almak için önemli bir fırsat sunuyor. Masallar çocuklar olduğu kadar her yaşa hitap eder nitelikte ve lezzette.

Yazar: Sarkis Seropyan
Yayınevi: Aras
Yaş:+7

Papağanın Diriliş Öyküsü

Papağanın Diriliş Öyküsü Uruguay’ın kadim kültüründen izleri taşıyor bizlere. Kitapta hayatını kaybeden bir papağanın ardından yaşanan şiirsel olaylar ve sevginin gücü anlatılıyor.  Böylece sevgi ve dayanışmanın hayatı yeniden yaratma gücüne nasıl dönüştüğünü ve papağanın yeniden hayata dönüşüne tanıklık ediyor okuyucu. Papağanın Diriliş Öyküsü kayıplar, sevgi ve dayanışma üzerine rengarenk ve şiirsel bir kitap.

Yazar: Eduardo Galeano
Yayınevi: Nesin Yayınevi
Yaş:+7

Yolculuk

Francesca Sanna Yolculuk’ta İtalya’da bir mülteci kampında tanıştığı kız çocuklarından yola çıkarak savaşı ve göçü bir kız çocuğunun deneyimi ve gözlemleri üzerinden anlatıyor. Kitap savaşın yıkıcılığını ve göçün zorluklarını alabildiğine sade, yalın ve etkileyici bir dille ve çizimlerle anlatıyor. Özellikle göç ve savaşın yoğun bir şekilde yaşandığı coğrafyamızda yolculuk, savaş ve göç üstüne düşünmek için hem yetişkinler hem de çocuklar için oldukça uygun.

Kitaptan: “Gökyüzünde bizi takip ediyormuş gibi uçan kuşlara baktım. Kuşlar da aynı bizim gibi göç ediyorlardı. Onların yolculuğu da çok uzundu ama hiç sınır geçmek zorunda değillerdi.”

Yazar: Francesca Sanna
Yayınevi: Taze Kitap
Yaş: 7+

Ferdinand

Tüm boğalar Arena’daki gösterilere hazırlanıyordu. Ferdinand ise hiç oralı değildi. O itiş kakıştan ve dövüşten uzakta doğayı seyrediyordu. Oysa Ferdinand alabildiğine gösterişli ve güçlüydü ama gücünü kullanmak istemiyordu. Bu kadar güçlü bir boğanın Arena gösterilerine katılmaması olacak iş değildi. Ancak istemese de tesadüfler Ferdinand’ı Arena dövüşlerine kadar taşıdı.

Ferdinand 1937’de İspanya İç Savaşı döneminde yazılmış, barış ve şiddetsizliği konu edinen bir kitap. Özellikle şiddetin her yerde alabildiğine yükseldiği bu dönemde güç kullanımı, şiddet gibi konular üstüne düşünmek için de iyi bir fırsat sunuyor.

Yazar: Munro Leaf
Yayınevi: Engin Yayıncılık
Yaş: +7 

Değirmenler Vadisi

Bir gün Değirmenler Vadisi’ne her şeyi mükemmel yapan makineler geldiğinde insanlar tüm işleri onlara bıraktılar. Her şeyi makineler yapmaya başladığında iyi yapmanın arzusu, dileği, hayali, düşleri de gitti. Öyle ki günün birinde rüzgar da gitti. Rüzgar gittiğinde değirmenler durdu.

Değirmenler Vadisi uçmaya inanan bir adam ve ona kanatlar dikmek isteyen küçük Anna’nın vadiye rüzgarı ve düşleri geri getirmesini anlatıyor.

Yazar: Noelila Blanko
Yayinevi: ABM
Yaş: +7

Mürekkep İçiciler

Kitap okumayı sevmeyen çocuklar için kitapları sevmeyen Odilon’un maceraları Mürekkep İçiciler serisinde. Babası kitapçı olan Odilon kitaplardan nefret ediyordu, her yerde kitapların olması ne kadar da saçmaydı. Kitapları atma önerisini kimse dinlemiyordu.

Ancak bir gün babasının dükkanına gelen vampitap tarafından ısırılınca her şey değişti. O artık bir Vampitap’tı ve yaşamak için kitap mürekkebine muhtaçtı. Odilon o günden sonra ailesi, arkadaşları ve kitaplar içinde bir dizi serüven atılmak zorunda kaldı.

Kitap okumayı bir maceraya çeviren seride 8 kitap yer alıyor.

Yazar: Eric Sanvoisin
Yayınevi: 1001 Çiçek
Yaş: +7

Ufaklık ve Canavar:

Ufaklık ve Canavar okuması ile etapta zor ve radikal bir kitap. Kitapta boşanma sürecinde canavara dönüşen bir anne ve onun bu sürecine eşlik eden ufaklığın gözlemleri ve deneyimleri anlatılıyor. Anne baba ayrılıklarına çocukların gözünden bakan ve çocuklara önerilerde bulunan bu kitap oldukça farklı bir anlatı ve deneme sunuyor. Herkesçe okunası ve üstüne düşünülesi.

Yazar: Marcus Sauermann
Yayınevi: UçanBalık
Yaş: +7

Ben’in Gemisi

Ben, denizleri ve gemileri çok severdi, günün birinde Giel ile birlikte harika bir maceraya yelken açacaklardı. Ama bir gün Ben karşıdan karşıya geçerken sağa bakmış ama sonra sola bakmayı unutmuştu (veya tam tersi), Ben ölmüştü. Artık hayallerini gerçekleştiremeyeceklerdi!

Ben’in mezarı evlerinin arka bahçesindeydi. Giel ve babası Ben’in hayallerindeki gibi mavi beyaz bir gemi yaptılar mezar taşı olarak. Giel abisini ne zaman özlese mavi beyaz geminin yanına gidiyordu. Ama arka bahçede bir mezarın olması komşular için hiç de normal bir durum değildi.  Komşular bu durumun değişmesi için ellerinden geleni yapmaya kararlıydılar. Ama Giel’in babasının pes etmeye de Ben’in hayallerinden vazgeçmeye de hiç niyeti yoktu.

Peter Koolwijk’ten kayıplar ve kayıplarla baş etmek üzerine mizah ve macera dolu bir kitap.

Yazar: Peter Koolwijk
Yayınevi: Can Yayınları
Yaş: 9+

Çok Kötü Bir Şey Oldu:

Margret M. Holmes tarafından yazılan kitap travma yaşamış çocuklara ve ebeveynlerine yardımcı olmayı planlıyor.

Travma yaşamış ve bunun sonuçlarıyla baş etmeye çalışan Sherman’ın yaşadıklarını ve ona destek olan Bayan Maple ile ilişkisini takip ederek bu konuda kendinizi güçlendirebilirsiniz. Kitap aynı zamanda yetişkinlere travma yaşamış çocukları anlayabilmek için yardımcı olacaktır.

Hiç bir çocuğun travma yaşamaması dileğiyle.

Yazar: Margret M. Holmes
Okuyan Koala
Yaş: 7+

Barış’ın Gezintisi

Tübitak’tan Otizm Hakkında Bir Öykü. Öykü otizmli Barış ve ablalarının parktaki gezintisi eşliğinde otizme ve otizmli bireylerin etrafını nasıl algıladığına dair bilgiler paylaşıyor. Kitap hem akranları, hem ebeveynler için otizmli bireyleri anlamak için iyi bir kaynak.

Yazar: LaurieLears
Yayınevi: Tubitak
Yaş: 7+

Avucundaki Öpücük

Okula yeni başlayan ancak ebeveynlerinden ayrılmak istemeyen küçükler için küçük bir sır içeriyor bu kitap. Okulun ilk günü bu sırra siz de ihtiyaç duyabilirsiniz.

Yazar: Audrey Penn
Yayınevi: Butik
Yaş: +7

Cecü’nün Yer Cüceleri

Umberto Eco’dan bu sefer çocuklar için harika bir kitap. Kitapta; Bomba ve General, Üç Kozmonot ve Cecü’nün Yer Cüceleri hikayeleri bulunuyor. Hikayeler savaş, uygarlık, insan, hayat ve niceleri üstüne, bol simgesel, keyifli ve de ironik. Cecü’nün Yer Cüceleri Umberto Eco ile erken yaşlarda tanışmak için iyi bir fırsat.

Yazar: Umbeto Eco
Yayınevi: YKY
Yaş: +7

Daha fazla çocuk kitabı için: Evvel Zaman Kitaplığı

 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s