Zor bir konuyu çocuklara anlatmak: Mülteciler üzerine çocuk kitapları

Türkiye’de artık üç milyonun üzerinde mülteci ve sığınmacı bulunuyor. Çeşitli tehditlerden kaçarak Türkiye’ye göç etmiş mülteci ve sığınmacılara yönelik her gün birçok mit üretiliyor. Bu mitler ayrımcılığı, nefreti ve şiddeti körüklüyor. Birlikte yaşama dair üretilen bilgiler ise oldukça kısıtlı.

Oysa insanlar arasındaki farklılıkların ayrımcı bir şekilde yorumlanmasının ne kadar yetişkin dünyaya ait olduğunu 5 yaşındaki Jax ve Reddy’nin hikayesi bir kez daha kanıtladı. Kısa sürede yaygınlaşan hikâyeye göre biri beyaz biri de siyahi olan iki çocuk saçlarını aynı şekilde kestirerek öğretmenlerini kandırmaya karar verdiler. Böylece öğretmenlerinin onları ayırt edemeyeceğini düşünüyorlardı. Bu görünmeyen farkların bile ayrımcı öğelere dönüştüğü yetişkin dünya için oldukça ilginç bir örnek. Ve maalesef çocuklar da bu dünyaya adapte oldukça bu ayrımcı unsurları içselleştiriyorlar ve yetişkinler gibi davranmayı öğreniyorlar.

Göç ve mülteciler üzerine hazırlanmış, birlikte yaşama yardım edebilecek çocuk kitapları ise şunlar; Yolculuk, Taştan Adımlar ve Hoş Geldiniz.

Yolculuk

Francesca Sanna Yolculuk’ta İtalya’da bir mülteci kampında tanıştığı kız çocuklarından yola çıkarak savaşı ve göçü bir kız çocuğunun deneyimi ile gözlemleri üzerinden anlatıyor. Kitap savaşın yıkıcılığını ve göçün zorluklarını alabildiğine sade, yalın ve etkileyici bir dille ve çizimlerle anlatıyor. Özellikle göç ve savaşın yoğun bir şekilde yaşandığı coğrafyamızda yolculuk, savaş ve göç üstüne düşünmek için hem yetişkinler hem de çocuklar için oldukça uygun.

Kitaptan: “Gökyüzünde bizi takip ediyormuş gibi uçan kuşlara baktım. Kuşlar da aynı bizim gibi göç ediyorlardı. Onların yolculuğu da çok uzundu ama hiç sınır geçmek zorunda değillerdi. Belki, bir gün, aynı kuşlar gibi, biz de yeni bir yuva buluruz. Hikayemize baştan başlayabileceğimiz güvenli bir yuva….”

Yazar: Francesca Sanna
Yayınevi: Taze Kitap
Resimleyen: Francesca Sanna
Çeviren: Zeynep Sevde
Yaş: +7 yaş

Taştan Adımlar: Bir mülteci ailenin yolculuğu

Suriyeli heykeltıraş ve taş ustası Nizar Ali Badr, Suriye savaşı başladıktan sonra acı, umut, üzüntülerini anlatmanın bir aracı olarak taşları kullanmış. Savaş başladığından beri Badr’ın taşlardan yarattığı 25000’den fazla eser Kanadalı yazar Margriet Ruurs’a ilhan vermiş. Böylece ortaya Taştan Adımlar ortaya çıkmış.

Kitap Badr’ın resimlerinden yola çıkarak savaşı Rama adındaki çocuğun gözünden anlatıyor. Savaşın sıradan ve bir ailenin kendi halindeki hayatını nasıl yerle bir ettiğini, göç yolunun zorluklarını ve yüklerini taşların iziyle aktarıyor.

Taştan Adımlar; neden insanlar doğdukları yeri bırakıp yollara düşerler ki sorusuna cevap bulmamızı sağlıyor. Bu haliyle; Suriyeli ve diğer mülteciler hakkında birçok mitin yaratıldığı Türkiye’de çocuklardan çok yetişkinlerin okuması gereken bir kitap.

Yazar: Margriet Ruurs
Yayınevi: Nesin Yayınevi
Resimleyen: Nizar Ali Badr
Çeviren: Sanem Öge
Yaş: +8 yaş

 

Hoş Geldiniz

Hoş Geldiniz sessiz kitaplarıyla ünlü Barroux tarafından yazılmış. Kitap göçü, buzun kırılmasıyla ana karadan ve evlerinden kopmak zorunda kalan kutup ayıları üzerinden anlatıyor. Giderek küçülen buz parçası üzerinde, maceralı ve tehlikeli bir yolculukla kendilerine sığınacak bir yer arıyor kutup ayıları. Ama yeni yerlerin ev sahipleri pek de misafir sever değil.  Hoş Geldiniz her yaştaki çocuklar için göç, mülteciler, hayvanlar, iklim değişikliği ve doğa gibi pek çok konu üzerine konuşmamızı sağlayacak bir tasarım ve içeriğe sahip. Doğrudan savaş gibi bir gönderme yapmaması sebebiyle de daha küçük yaşlardaki çocuklar için de uygun.

Yazar: Barroux
Yayınevi: KidzR
Resimleyen: Barroux
Çeviren: Oğuzhan Aydın
Yaş: +4 yaş

Kaynak

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s